Luk fuldskærm
Solgt
Økologisk landbrugsejendom, omlagt i 1998.
55,8 ha, heraf 49,8 ha ager, 2,3 ha eng. Boniteten er en JB 3-4. Jorden er primært højt beliggende og det hele kan vandes. Ikke langt fra stuehuset er der gravet en lille sø. Sammen med engen der ligger med skel til lille bæk, er der gode muligheder for jagt af råvildt, ænder mv. Jorden ligger rundt om bygningerne.

Grundet den relativt kystnære beliggenhed er der mulighed for dyrkning af specialafgrøder, idet der er færre frostnætter end inde i landet. Ejer har i dag salg af spisekartofler til grossist.

Boligen er opført i 1994 i røde sten og med røde cementtagsten og afvalmede gavle. Fremstår pæn og vedligeholdt.

Ejendommens driftsbygninger er nyere og velindrettede, men kan i øvrigt anvendes til flere formål.

Ejendommens beliggenhed indbyder til nicheproduktion af f.eks. grøntsager, frugt, bær, svin, kødkvæg, høns, hestepension, B&B eller anden virksomhed.

Ovennævnte gør at ejendommen er velegnet til deltidsbrug. evt. suppleret med indtægter fra ovennævnte aktiviteter.

Kontakt mægler

Agriteam Syd ApS - Brørup


Nørregade 12

6650 Brørup


75 38 20 00

broerup@agriteam.dk

Besøg mægler