logo
image 01
image 02
image 03
Blahova, Slovakiet, 930 52 Blahová
Dom Vinique - Dansk vin produceret i Slovakiet

Ejendommen er beliggende i Slovakiet ved landsbyen Blahova, ca. 40 km. fra hovedstaden Bratislava eller ca. 90 km fra lufthavnen i Wien.

 

Til vingården hører i alt ca. 6 ha, hvor en del er tilplantet med ca. 23.000 vinstokke nyplantet i 2020 med GPS. Markerne er indhegnet.


Sælger oplyser:

Placeringen mellem floderne sikrer, at der altid er vand i undergrunden.

 

Kombinationen af jord- og vandforholdene skaber helt unikke forhold til vindyrkning.

 

Den næringsrige jord gør, at vinstokkene kan vokse sig stærke og modstandsdygtige for de varme somre og klare de kolde vintre.

 

På en varm sommerdag kan der blive op til 35-40 grader og i de kolde vintermåneder når temperaturen ofte under frysepunktet.

 

God vin bliver til i marken, derfor skal vinstokkene passes og plejes, så de trives og udvikler sig til sunde stokke.

 

Intens vin med stor smag opnår vi ved at reducere drueklaserne, så de tilbageblivende druer bliver mere kraftfulde og fyldige, hvilket giver en vin af god kvalitet.


Ejendommens bygninger består af en stor bygning på ca. 450 kvm, indrettet med lejlighed med 2 værelser, køkken og bad samt terrasse. Desuden kølerum, pakkerum, flaskerum og en vinkælder på 50 kvm.


Til håndtering af processen er ansat 2 medarbejdere – en winemaker og en vinbonde/sommelier samt flere løsarbejdere til hjælp i høst og til forefaldende arbejde.

 

Resultatet er både rødvin, hvidvin og rosé.

 

Se mere her: https://domvinique.com/

 

Økonomi
Pris
5.000.000 kr.
Årlige driftsudgifter
35.000 kr.
Lise Lotte Lund
Indehaver, Ejendomsmægler & valuar, MDE
Agriteam Syd - Brørup
0